برای نورپردازی فضاهای مسکونی از چه ایده هایی می توان استفاده کرد؟

نورپردازی فضاهای مسکونی

برای نورپردازی فضاهای مسکونی از چه ایده هایی می توان استفاده کرد؟

هیچ کس از جایگاه مهمی که نور در صنعت معماری دارد بی خبر نیست. نور تنها برای قابل رویت شدن بخش های مختلف یک سازه به کار نمی رود. بلکه استفاده از تجهیزات درست نورپردازی جنبه زیبایی مکان را هم افزایش می دهد. در مطلب برای شما چندین ایده ناب رو برای نورپردازی فضای مسکونی شرح می دهیم. با ما همراه باشید تا شما را در مسیر زیباسازی منزلتان یاری کنیم.

نباید نورپردازی را فرایندی سطحی و غیر علمی تلقی کنید.

بسیاری از افراد نورپردازی را امری سلیقه ای می دانند. به گونه ای که بجای استفاده علمی از لوازم نورپردازی و انتخاب آن ها براساس اصول و قواعد کاملا سلیقه ای اقدام به انتخاب لوازم نورپردازی می کنند. در نورپردازی های علمی باید به پارامتر های مختلفی توجه کرد. با توجه به این پارامتر ها هم نور کافی برای منزل تامین می شود و هم علمی تابیده شدن نور سبب زیباتر به نظر رسیده شدن منزل خواهد شد.

نورپردازی ورودی خانه با مهم بدانید.

ورودی خانه محل خوش آمد گویی به مهمانان می باشد. برای همین نورپردازی درست در ورودی خانه هم می تواند بخشی از این خوشامد گویی تلقی شود. نکته مهم در این باره استفاده از چراغ با ابعاد مناسب می باشد. علاوه بر ابعاد خود چراغ باید به ارتفاع آویز نیز توجه کرد. بهترین حالت این است که اویز ورودی درب خانه ارتفاعی نهایتا به اندازه یک سوم ارتفاع درب داشته باشد. به علاوه اینکه نباید از چراغ های بیش از اندازه کوچک استفاده کنید. چون  خانه را بیش از اندازه کوچک نشان می دهند.

نورپردازی فضاهای مسکونی

نور چه تاثیری بر ابعاد افقی فضای اتاق دارد؟

اگر می خواهید اتاق خود را بزرگتر نشان دهید نباید از اویز های مرکزی در اتاق استفاده کنید. بلکه به جای این کار می توانید به سطوح و سقف ها نور بتابانید. این امر سبب می شود تا اتاق بزرگتر جلوه داده شود. به علاوه اینکه می توانید با ایجاد نمای پرسپکتیو در اتاق سبب بزرگتر به نظر رسیدن قسمتی خاص در اتاق شوید. برای اینکار می توانید شدت روشنایی در بخشی از اتاق را نسبت به سایر بخش ها زیادتر کنید.

نور چه تاثیری بر ارتفاع اتاق دارد؟

استفاده از تکنیک وال واشینگ یعنی تابش نور از پایین می تواند سبب بلندتر نشان داده شدن ارتفاع اتاق شود. در این باره باید به ارتفاع اتاق توجه کرد و سپس بهترین لوازم نورپردازی را با توجه به ارتفاع انتخاب کرد. در صورتی که ارتفاع اتاق کمتر از سه متر است باید از چراغ سقفی استفاده کنید. اگر هم از چراغ سقفی استفاده نمی کنید باید از چراغی نزدیک به سقف استفاده کنید. برای سقف های بیش از اندازه مرتفع باید از لوستر ها و اویز های مناسب استفاده کنید.

خیرگی چراغ را باید مدیریت کنید.

خاصیت ذاتی چراغ هایی که خانه به کار میگیرید خیرگی است. اما باید این خیرگی را تعدیل و مدیریت کنید. برای همین باید از مواردی مانند دیفیوزر استفاده کنید. همچنین بهره گیری از تکنیک هایی نظیر رفلکتور هم می تواند در این باره تاثیرگذار باشد. همچنین این خیرگی ازار دهنده با قرارگیری لوازم در جای درست و با تعداد مناسب قابل مدیریت است.

استفاده از دیمر را فراموش نکنید.

یکی از راه های کنترل نور فضا استفاده از دیمر می باشد. دیمر در صورتی که دارای انطباق با لامپ های منزل شما باشد می تواند سبب کنترل نور شود و همین امر سبب جذاب تر به نظر رسیدن نور می شود.

استفاده از نورپردازی تاکیدی را مهم تلقی کنید.

اگر می خواهید زیبایی مکان هایی مانند گوشه های اتاق را بهبود بخشید می توانید از این تکنیک استفاده کنید. برای نمایش یک المان خاص مانند یک گلدان می توانید از تکنیک نورپردازی تاکیدی استفاده کنید.

مبلمان را هم شاخص کنید.

هر فضایی دارای یک بخش خاص است که باید با نورپردازی روی آن تمرکز شود. مبلمان چنین جایگاهی دارند. اگر در یک فضا برروی مبلمان تمرکز کنید و نورپردازی زیادی را روی مبلمان البته روی اصول اعمال کنید شاهد ایجاد فضایی زیبا خواهید شد.

نورپردازی کاربردی

در بخش های مختلف خانه برای انجام امور خاصی استفاده می شود. برای نمونه از میز آرایش برای ارایش صورت استفاده می شود. برای همین کار باید به مشخصه هایی مانند انتخاب چراغ مناسب و نیز شدت نور و زاویه تابش نور و … توجه کنید. توجه یا عدم توجه درباره این کمیت ها می تواند سبب بدتر یا بهتر به نظر رسیدن مکان موردنظر شود.

ایده های نورپردازی آینه

در فضاهایی مانند دستشویی یا اتاق های خواب نمی توان از اهمیت استفاده از آینه چشم پوشی کرد. برای نصب چراغ در بهترین مکان های دستشویی یا اتاق خواب باید محلی کمی بالاتر از اینه را انتخاب کنید. از اضلاع کناری اینه ها هم می توانید برای تعبیه چراغ استفاده کنید. برای انتخاب محل چراغ بهتر است توجه کنید که چراغ روی اینه سایه اندازی نکند. از طرف دیگر بازتاب این نور سبب ایجاد خیرگی نشود.

نورپردازی فضاهای مسکونی

چراغ اویز عنصری مهم در نورپردازی

استفاده از چراغ های اویز بیشتر به عنوان پردازنده نور در مرکز مکان امروزه در سبک های کلاسیک بسیار رواج یافته است. این تجهیزات نورپردازی در نورپردازی مدرن بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. این وسایل بیشتر جنبه دکوراتیو داشته و استفاده از آنها در گوشه اتاق رواج دارد.

بهره گیری از روشنایی لوستر ها

هنگامی که یک لوستر را برای نورپردازی انتخاب می کنید باید به برخی عوامل در این باره توجه کنید. هماهنگ بودن این منبع نوری با دکوراسیون مکان ابتدایی ترین این عوامل هستند. برای ابعاد این تجهیزات نورپردازی باید به محلی که می خواهید این لوستر ها را نصب کنید توجه کنید. سقف های بزرگ نیاز به آویز های بلند دارید. در صورتی که لوستر را برای تامین روشنایی یک محل می خواهید این وظیفه را به تنهایی از لوستر توقع نداشته باشید. باید تناسب بین لامپ های لوستر با سبک طراحی سازه را انتخاب کنید.

استفاده از دانلایت

دانلایت ها از بهترین لوازم روشنایی امروزه به شمار می روند. همچنین می توان در انواعی از نورپردازی از این دانلایت ها استفاده کرد. محل نصب این دانلایت ها از مهم ترین نکاتی است که هنگام استفاده از آنها باید به آنها توجه کرد.

نورپردازی نقطه ای

استفاده از نور های نقطه ای می تواند سبب خلق المان های ویژه ای شود. در این باره می توانید چراغ های اسپات استفاده کنید. به کمک این چراغ ها امکان خلق نور های دارای جهت و نیز متمرکز را فراهم می کنند. برای نمونه برای نورپردازی یک تابلوی نقاشی شده زیبا می توانید از این چراغ ها استفاده کنید.

حمام و دستشویی چگونه باید نورپردازی شوند؟

در این مکان ها استفاده از چراغ های نورپردازی دارای درجه حفاظت بسیار مهم است. نکته مهم دیگر اب بندی چراغ هایی است که در فضاهای دارای رطوبت و بخار قرار میگیرند. نکته ای که هم سبب کاهش نیافتن طول عمر محصول می شود و هم خطر برق گرفتگی را از بین می برد.

فضای باز رو چگونه نورپردازی کنیم؟

خانه شما ممکن است دارای اماکنی مانند پاسیو و تراس و … باشد. نکته مهم در این باره این است که نورپردازی سبب تامین امنیت این محل ها بشود. مسیر های رفت و امد باید به خوبی روشن شوند. برای بخش های فاقد سقف هم باید از چراغ هایی استفاده کنید که دارای درجه حفاظت می باشند. این را به این دلیل به شما توصیه می کنیم که بارش باران و عوامل مشابه سبب خرابی چراغ نشود.

نورپردازی فضاهای مسکونی

اتاق کودک را چگونه نورپردازی کنیم؟

از آنجایی که کودک از تاریکی می ترسد باید از نور شبانه نیز در اتاق کودک بهره گرفت. برای این کار می توانید از منابع نوری با نور استفاده کنید. استفاده از نور مخفی نیز در این باره گزینه مناسبی به نظر می رسد.

نور را در مقابل نمایشگر تلویزیون قرار ندهید.

نباید در هیچ موقعیت و زمانی نور را در مقابل تلویزیون قرار دهید. به بیان بهتر باید این منابع نوری را به گونه ای نصب کنید که رفلکس نور آنها در تلویزیون دیده نشود. دیوار پشت تلویزیون هم موردی است که باید به خاموش و روشن بودن آن هنگام روشن بودن تلویزیون توجه کنید. بهتر است این دیوار و منابع نور تعبیه شده روی آن خاموش باشند.

سخن آخر

در این مطلب درباره نورپردازی فضای باز و سایر موارد قابل توجه در نورپردازی اماکن مسکونی توضیحاتی را خدمت شما ارائه کردیم. در مطالب قبلی درباره نورپردازی ویترینی هم توضیحاتی را خدمت شما ارائه دادیم. شما عزیزان می توانید برای خرید بهترین تجهیزات نورپردازی از جمله وال واشر و نیز پروژکتور ارزان سری به ارشیو محصولات فروشگاه مراد برقی بزنید.