تفاوت دو کلمه روشنایی و نورپردازی را بشناسید!

در بحث دکوراسیون و معماری دو کلمه بسیار تکرار می شوند. این دو کلمه عبارتند از نورپردازی و روشنایی. در این مقاله قرار است به بررسی این موضوع بپردازیم که ایا این دو کلمه هم معنی هم هستند یا خیر؟ از هنگامی بشر یکجا نشینی را در دستور کار قرار داده بحث تامین نور به خصوص هنگام شب برایش دغدغه مهمی بوده است. در ابتدای پیدایش بشر این دغدغه با تامین نور بوسیله سوختن چوب و … تامین می شده است. اما رفته رفته با پیشرفت فناوری انواعی از لوازم روشنایی مورد استفاده قرار گرفته اند. رفته رفته برای تامین نور منابع گازی مورد استفاده قرار گرفتند و در نهایت نور به ظهور عواملی مانند ال ای دی ها رسید.

در پارگراف قبلی درباره پیشرفت فناوری و تاثیر آن درباره صنایع روشنایی توضیح دادیم. اما نکته ای که وجود دارد این است که تمام این پیشرفت ها نتیجه تلاش های بی وقفه دانشمندان است. طوری که علاوه بر بحث تامین روشنایی بحث دیگری مربوط به تاثیر ادوات روشنایی در دکوراسیون نیز مطرح شد. همه ما می دانیم که در هنگام شب هر وسیله ای برای دیده شدن نیاز به نور دارد. اما این نیاز به نور تنها مختص خانه نبوده بلکه سایر اماکن و حتی بناهای یادبود نیز نمی توانند بدون نور جذاب دیده شوند.

تفاوت دو کلمه روشنایی و نورپردازی

حقیقتا در اولین مورد برای وصف تفاوت های این دو کلمه باید به این مورد اشاره کنیم. شاید بد نباشد این دو واژه را از نظر کمی و کیفی مقایسه کنیم. روشنایی در دنیای امروز مفهومی کمی می باشد اما در مقابل علم نورپردازی هم جنبه کیفی دارد و هم جنبه کمی.این علم نورپردازی هم سبب بهبود خصوصیان بصری مکان موردنظر می شود و هم اینکه می تواند ایجاد ادراک بهتری در مخاطب را نسبت به بزرگی فضا سبب شود. همچنین درباره پدیده نورپردازی مواردی مانند آرامش بخشی, حفظ حریم شخصی در فضاها و البته ترغیب افراد به ماندگاری بیشتر در محیط نیز مطرح است. بنابراین نورپردازی با فراهم کردن مشخصه های پنج گانه فوق می تواند نقشی غیرقابل چشم پوشی را در محیط ایفا کند.

نورپردازی و روشنایی

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون

فردی که نورپردازی را مهم می داند با دو چالش عمده رو به رو است. اولین یادگیری تمامی تکنیک های نورپردازی می باشد و دیگری قانع کردن کارفرمایان نسبت به متفاوت بودن نورپردازی و روشنایی. درواقع بسیاری از کارفرمایان فکر می کنند روشنایی و نورپردازی یکی هستند. در این علم باید به خوبی به انواع لوازم نورپردازی و البته مشخصات آنها توجه کرد. پارامتر های بسیاری در این باره جالب توجه هستند. از جمله شدت تابندگی نور و نیز رنگ نور و البته میزان خیرگی نور و … . به تمامی این موارد باید توجه کرد.

همین تفاوت میان کلمات نورپردازی و روشنایی یکی از بستر های رقابت میان شرکت های مختلف است. شرکت های مختلف با تولید تجهیزات مختلف و با مشخصه های متفاوت به تفاوت های دو واژه نورپردازی و روشنایی دامن می زنند. بد نیست در این باره به چند مثال بپردازیم:

  • برای نمونه می توان به تولید چراغ های خاص با طرح های از پیش تعیین شده اشاره کرد. چراغ هایی با طرح های خاص و البته کاربری های متفاوت. برای نمونه می توان به چراغ های ریلی موجود در فروشگاه ها اشاره کرد. همچنین می توان به جت لایت هایی که ساختمان را نورپردازی می کنند اشاره کرد.
  • از طرف دیگر در ساختار فرمی وسایل نورپردازی هم تفاوت هایی را می توان دید. مانند نورهای مخفی که قرار نیست منابع آنها دیده شوند یا استفاده از منابعی که مستقیم, نیمه مستقیم یا غیرمستقیم نور تابش می کنند.
  • ایجاد تفاوت در اثار روانی نور ایجاد شده و نیز مشخصه های بصری و ظاهری نور نیز مورد دیگری است که در این باره می توان آنها را مثال زد. ذکر مثال هایی مانند شدت نور کم برای محیط های رستورانی و کافی شاپی درباره این مورد مناسب به نظر می رسد. این را هم بگوییم که برای محیطی مانند فست فود همین نور را باید با شدت بیشتری تاباند.
  • فرق بین ساختار رنگ نور تابیده شده را هم نباید در این باره از قلم انداخت. اگر قصد ایجاد محیطی دارای ارامش را دارید می توانید از نور های گرم استفاده کنید. از نور های سرد نیز می توانید برای مکان هایی که اهمیت دقت عمل در آنها بالاست استفاده کنید. از جمله این مکان ها می توانیم به سالن مونتاژ اشاره کنیم.
  • مورد اخری که در این باره باید به آن اشاره کنیم تفاوت در کیفیت نوری است که قرار است تابیده شود. برای نمونه از نور هایی که دارای CRI بالایی هستند می توان برای سالن های نقاشی استفاده کرد.

نورپردازی و روشنایی

نتیجه گیری

در این مطلبد درباره تفاوت های نورپردازی و روشنایی تلاش کردیم مطالب عمده ای را خدمت شما شرح دهیم. دیدید که کار طراح دکوراسیون پیچیده تر از آنی است که صرفا بخواهد چند وسیله نورپردازی را انتخاب کند. او باید به پارامتر های دیگری مانند ساختار نور تابیده شده و نیز کیفیت نور تابیده شده اهمیت دهد. در آخر به شما عزیزان توصیه می کنیم برای خرید بهترین تجهیزات روشنایی سری به فروشگاه مرادبرقی بزنید. در ارشیو محصولات فروشگاه مرادبرقی تجهیزاتی را خواهید یافت که برای نورپردازی و تزئین هر محیطی از بهترین گزینه ها به شمار می روند.

اگر قصد خرید پروژکتور ال ای دی مخصوص نورپردازی بیرون از منزل و وال واشر را دارید، میتوانید از فروشگاه مراد برقی اقدام به خرید کنید.

maziyar dehghan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.