تفاوت بین بین پروژکتور اس ام دی و سی او بی چیست؟

تفاوت بین بین پروژکتور اس ام دی و سی او بی چیست؟

فرق بین پروژکتور اس ام دی و سی او بی را قرار است در این مطلب بررسی کنیم. اصولا وقتی افراد بین دو محصول برای خرید مردد هستند می خواهند برتری یک محصول را نسبت به دیگری بسنجند. بین لامپ های اس ام دی و سی او بی نیز تفاوت هایی وجود دارد که این تفاوت ها تصمیم افراد را برای خرید یا عدم خرید مشخص می کند. در این مطلب ابتدا به سراغ معرفی لامپ های سی او بی خواهیم رفت. در نهایت هم پس از مزایای این لامپ برای شما از فرق بین پروژکتور اس ام دی و سی او بی خواهیم گفت و به منظور راهنمایی شما برای خرید موفق این لامپ ها خدمات فروشگاه مرادبرقی را برای شما شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

لامپ SMD

عبارت SMD مخفف عبارت گسترده surface mount devices می باشد. این فناوری برای پاسخ به نیاز های مصرف کنندگان به عنوان کالایی کالایی کوچکتر و سریع تر پا به عرصه نهاده است. مدل های مختلف این لامپ ها به صورت یک عدد چهاررقمی نشان داده می شوند که از ابعاد این لامپ ها خبر می دهند. برای نمونه بیایید به مدل 5050 این لامپ ها اشاره کنیم. این ارقام به این معنا هستند که سایز این لامپ 50 در 50 میباشد. یک مزیتی که این لامپ ها دارند این است که می توانید نور را مطابق میل خود تنظیم کنید. به بیان بهتر در این لامپ ها تابش نور را در همه جهات نخواهیم داشت و در صورتی که بخواهید از نوری متمرکز استفاده کنید می توانید از این لامپ استفاده کنید. تا به اینجا درباره لامپ های اس ام دی صحبت کردیم. حال نوبت به سی او بی می رسد.

تفاوت اس ام دی و سی او بی

لامپCOB

این عبارت سه حرفی مخفف عبارت گسترده chips on board می باشد. این فناوری را می توان یک فناوری تازه و جدید از تعبیه کردن چیپ های ال ای دی برروی برد دانست. بردی که خود را برروی پایه ای فلزی مستقر ساخته است. در این فناوری شاهد کوچک شدن اتصالات تراشه ها و فشرده شدن آنها هستیم. برخلاف فناوری های قبلی مانند اس ام دی. این فناوری جدید به گونه ای عمل می کند که تمامی چیپ های سی او بی به صورت یکنواخت اقدام به انتشار روشنایی خواهند کرد. اما بد نیست کمی درباره این موضوع صحبت کنیم که اصلا استفاده از لامپ سی او بی چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از چراغ COB

همه ما به ال ای دی ها به عنوان یکی از بهترین فناوری های نوری آشناهستیم. محصولاتی که از نظر بازده نوری و طول عمر دارای برتری چشمگیری نسبت به سایر وسایل نوری قبل از خود می باشند. این لامپ ها تنها یک عیب دارند و آن این است که در اندازه های کوچک نور زیادی از خود منتشر می کنند. این سبب می شود با دریافت نور زیاد ااز سوی افراد این افراد دچار آزار بصری شوند. چرا که این نور نسبت به نور های لامپ های فلوئورسنت دارای درخشندگی بیشتری می باشند.

در این باره یک راه حل وجود دارد. این راه استفاده از پوششی است که نور را پخش می کند. اما این روش هم آنچنان کم عیب نیست. چرا که سبب می شود تا نور به نوعی هدر برود. اما در چراغ های سی او بی این مشکلات دیده نمی شوند. این مشکل به دلیل افزایش مساحت منتشر کننده نور در منبع نور حل شده است. به بیان بهتر این منابع نوری خیرگی کمتری را نسبت به منابع ال ای دی باعث می شوند. به علاوه اینکه عدم نیاز به پوشش خارجی سبب می شود تا نور بیش از اندازه هدر نرود.

تفاوت اس ام دی و سی او بی چیست

مشخصه های چراغ سی او بی

در این بخش به برخی از ویژگی های چراغ های سی او بی خواهیم پرداخت که به شرح زیرند:

بازدهی بالا: این چراغ ها دارای مصرف برق بسیار مناسبی می باشند. اما در کنار صرفه جویی در مصرف انرژی دارای بازده بیشتری نسبت به سایر خانواده های ال ای دی می باشند. در این باره می توان لامپ اس ام دی را مثال زد.

قرارگیری چیپ ها به شکل فشرده تر: در این فناوری شاهد افزایش خروجی لومن هستیم که علت این اتفاق کوچکتر شدن این چیپ های سی او بی نسبت به فناوری های دیگر است.

میزان پایین تر تولید حرارت: تولید گرمای کمتر در این لامپ ها خود مزیت بزرگی به شمار می رود. به این صورت که قطعات خنک کننده کوچک تر می شوند. همین کوچک تر شدن قطعات خنک کننده سبب کاهش وزن کلی و اشغال فضای کمتر می شود.

طول عمر بیشتر نسبت به سایر محصولات: امروزه کارخانه های مختلف به دنبال به کار گیری بهترین مواد اولیه در رقابت با هم برای تولید محصولات روشنایی هستند. درباره لامپ های سی او بی نیز این قاعده صادق است. به گونه ای که این لامپ ها علاوه بر برخورداری از بازدهی نوری بیشتر دارای طول عمر بیشتری نیز نسبت به محصولات قبل از خود می باشند. یکی از مصادیق این حرف بهره گیری از سرامیک و نیز قطعات خنک کننده مناسب است. این مورد عمر این لامپ ها را به میزان قابل توجهی زیاد می کند.

شاخص نمود رنگ بالاتر

رواج پیدا کردن فناوری سی او بی سبب شده است تا کمیتی به نام شاخص نمود رنگ به یبشترین میزان خود نزدیک شود. کمیتی که آن را با Ra نشان می دهند.

فرق بین پروژکتور اس ام دی و سی او بی

مانند هر فناوری دیگری در فناوری روشنایی نیز شاهد تغییراتی هستیم. تغییراتی که در سالیان اخیر خود را بیشتر به ما نشان داده اند. علت این امر تلاش برند های مخلتف برای تولید بهترین کالا ها به منظور رقابت با یکدیگر است. می توان به جرئت ادعا کرد که دو لامپ SMD و COB امروزه از محبوب ترین محصولات روشنایی در بازار به شمار می روند. محبوبیت این دو مورد به گونه ای که افراد گاها به صورت رندوم یکی از این محصولات را میخرند. اما این دو فناوری دارای تفاوت های بسیاری با هم می باشند. در ادامه برای شما این تفاوت ها را شرح خواهیم داد. اگر بخواهیم درباره تفاوت لامپ های اس ام دی و سی او بی صحبت کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • اختلافات ظاهری: شاهد شکل فیزیکی این دو محصول تفاوت اصلی آنها از سوی بسیاری از افراد تلقی شود. اگر نگاهی به چراغ های اس ام دی بندازید شاهد مساحت بیشتری نسبت به سی او بی خواهید بود. ممکن است این مسئله را یک طراحی و دیزاین بی اهمیت تلقی کنید. اما همین مسئله سبب تفاوت این دو چراغ شده است.
  • اختلافات ساختاری: تولید حرارت در هردو چراغ بسیار بالاست. طوری که سیستم های تعبیه شده در پشت این لامپ ها سبب تولید گرمای بسیاری می شود. در صورتی که این حرارت تولید شده پراکنده نشود و برعکس متراکم شود تاثیر بسیار منفی برروی عمر چراغ خواهد گذاشت. این در حالی است که پشت این چراغ ها قطعه ای خنک کننده تعبیه شده است. قطعه ای وجه تمایز تولیدات برند های مختلف می باشد. در چراغ های اس ام دی به دلیل اندازه بزرگتر شاهد پراکنده شدن گرمای بیشتری رو به بیرون هستیم. این مورد سبب طول عمر زیاد این لامپ ها می شود.
  • تفاوت نوری: اختلافات نوری: شاید تفاوت پردازش نور در این لامپ ها برای افرادی که اموزش دیده نیستند به چشم نیاید. اما همین مورد هم از دلایل اصلی تمایز و تفاوت این دو لامپ است. در لامپ های سی او بی شاهد سبک یکپارچه ای هستیم. به این معنا که به دلیل در نظر گرفته شدن مساحتی مناسب برای پرتاب نور این میزان در پرتاب نور بیشتر می باشد.

قصد خرید بهترین پروژکتور ال ای دی را دارید؟ اینجا را کلیک کنید.

smd cob

خرید بهترین لامپ های اس ام دی و سی او بی از مراد برقی

  • آیا به دنبال فروشگاهی معتبر برای خرید محصولات روشنایی میگردید؟
  • آیا از فروشندگانی که بهترین محصولات را با مناسب ترین قیمت ارائه می کنند استقبال می کنید؟

توصیه ما به شما خرید محصولات روشنایی از مرادبرقی است. فرقی نمیکند به دنبال خرید چه محصولی هستید. چه ریسه شلنگی و چه لامپ های اس ام دی و سی او بی تماما با بهترین کیفیت در انبار ما موجود هستند. می توانید همین الان سری به ارشیو محصولات ما در سایت بزنید و محصول موردنظر را انتخاب کنید. پس از ثبت سفارش از سوی شما موارد سفارش داده شده در سریع ترین زمان ممکن به دست شما خواهند رسید.

سخن آخر

در این مطلب به بررسی تفاوت لامپ های اس ام دی و سی او بی پرداختیم. شاید اگر افراد مختلف تخصصی درباره محصولات روشنایی نداشته باشند زیاد اهمیتی به مشخصه های این دو لامپ و تفاوت های آنها ندهند. اما برای افرادی که میزان مصرف برق و نورپردازی و طول عمر وسایلشان برایشان مهم است دانستن این تفاوت ها ضروری است. در وصف تفاوت های این دو لامپ به موارد محتلفی اشاره کردیم.

دانستید که به دلیل وجود قطعات خنک کننده لوازم روشنایی طول عمر بیشتری خواهند داشت. قطعات خنک کننده ای که خود وجه تمایز تولیدات برند های مختلف هستند. همچنین دیدید که لامپ های سی او بی از پوشش هایی که سبب هدر رفتن نورمی شوند بهره مند نیستند.